سامانه مدارس

چرا لینوکس هنگ نمیکند

یکی از مسائلی که کاربران لینوکس دائما از آن به عنوان ویژگی لینوکس یاد می کنند این است که Linux مانند ویندوز هنگ نمیکند و فریز نمیشود. ولی زمانی که شما در حال استفاده از لینوکس می باشید به طور مثال با نرم فزاری که در حال کار کردن هستید ناگهان متوقف می شود  یا علاوه بر آن ، Launcher یا همان نوار ابزار Desktop هم کار نمیکند و تنها Mouse کار میکند و یا فقط keyboard کار میکند یا در مواقعی که البته برای من تا کنون پیش نیامده به طور کل  سیستم هنگ می کند! در بیشتر موارد به جز مورد آخر می توان سیستم را به شکل فعال و بدون مشکل در آورد زیرا علیرغم  ویندوز در لینوکس خود سیستم عامل هنگ نمی کند  یعنی برای یک یا چند نرم افزار هنگ می کند و سیستم عامل دستورات را که ما به آن می دهیم را اعمال می کند.

چرا لینوکس هنگ نمیکند؟

در این قسمت قصد دارم به شرح رفع مشکل هر کدام از حالات ubuntu بپردازم.

از کار افتادن پنجره برنامه‌ای که با آن در حال انجام کار هستید

زمانی که این اتفاق بیفتد در ابتدا از علامت X روی پنجره استفاده نمایید که در بهترین حالت خود Ubuntu یک پیام با محتوای Force Quit به نمایش در می آید  و با کلیک بر روی آن برنامه بسته خواهد شد. در صورتیکه با این کار به نتیجه نرسیدید  باید از دستورات ترمینال کمک بگیریم. در این حالت با استفاده از Ctrl+Alt+T ترمینال را میگشاییم و با استفاده از دستور top شماره proccess id برنامه مورد نظر را می یابیم و با دستور :

1 kill [process id]

با این کار برنامه بسته خواهد شد ولی اگر باز هم موفقیت نشدید از دستور زیر استفاده نمایید :

1 kill -HUP [process id]

و باز هم اگر بسته نشد از این دستور استفاده نمایید :

1 kill -9 [process id]

از کار افتادن desktop و کار کردن کیبورد

وقتی که چنین حالتی به وجود بیاید یک یا چند برنامه با استفاده از cpu و ram بالا علت از کار افتادن رابط کاربری شده‌اند که با فشردن کلید Ctrl+Alt+F1Login در صوت لزوم) میتونیم با دستور top همه proccess ها را مشاهده کنیم و proccess هایی که استفاده زیادی از منابع دارند را با همان دستورات kill حذف کنیم. اما چنانچه باز هم به نتیجه نزسیدید با دستور زیر به صفحه Login بازگردید : 

1 sudo service lightdm restart

از کار افتادن همه چیز مانند Keyboard

در این حالت کلید های زیر را پشت سر هم بفشارید :

1 Alt + SysReq(PrintScr) + REISUB

توجه : احتیاجی نیست REISUB را با حروف بزرگ وارد نمایید و به هیچ وجه شما چیزی بر روی صفحه مشاهده نمی کنید. در بعضی کیبورد ها هم SysReq را روی کلید Print Screen تایپ نمی کند.

در صورتی که با انجام تمام این کارها به نتیجه نرسیدید باید با دکمه power یا reset کامپیوتر را سخت افزاری مجددا راه اندازی نمایید.


  • تلویزیون شهری دیجیتال پنل بهترین تلویزیون هایی می باشد که در شهر در محیط های مختلف کار گذاشته می شود.
  • رقص نور لیزری : نور لیزری رنگی با دو حالت چرخشی و گردون کاربرد دارد. به هر میزان که لنز رقص نور لیزری پیشرفته تر باشد رنگ لیزرها جذاب تر و زیباتر می شود. برخی رقص نورها را در حالت موزیکال، با صدای موزیک هماهنگ می شود. قابلیت تنظیم سرعت را دارا می باشند و همچنین می توان چرخش نور را آهسته و تند کرد.
  • دستگاه مه ساز : ذرات بسیار ریز آب (اندازه تقریبی آن بین 3 تا 20 میکرون) را با استفاده از نازل مه پاش تولید کرده و به صورت یکنواخت در محیط پخش می کند. این ذرات به علت ریز و سبک بودن زیاد در هوا معلق می شوند و سریعا در گرمای محیط تبخیر شده و فضا را خنک می کند؛ همچنین رطوبت داخل محیط را به طوری که سطح زمین خیس نشود، افزایش می دهد. دستگاه مه ساز می تواند این کار را انجام دهد.
  • تابلو led ثابت : تابلو ال ای دی ثابت  به دلیل ویژگی ها و امکانات منحصر به فرد خود در حال گسترش و جایگزین شدن به جای تابلوهای پرمصرف دیگر می باشد. درتابلو های ال ای دی ثابت یک کلمه و یا عکس به صورت چاپی نوشته خواهد شد و سپس اطراف آن با ال ای دی پوشانده می شود. در این تابلو ها با اعمال افکت و رقص نور بر روی ال ای دی های اطراف آن، به نمایش این تابلو جذابیت می هد.تابلو ال ای دی ثابت  معمولا در سردر مغازه ها و فروشگاه ها و … برای جلب توجه به کار می رود.
  • تابلو led : به علت ارزان بودن تابلو روان قرمز و همچنین رنگ آن که چشم را جذب می کند، از آن استقبال بیشتری می شود. نسل جديد اين تابلوها ، زاويه ديد 120 درجه دارند؛ يعني تابلوي شما از پهلو تا 120 درجه قابل مشاهده است وملزم نیستید فقط از رو به رو نگاه کنید. امروزه این تابلوها به عنوان ابزار اطلاع رسانی در اکثر مغازه ها و فروشگاه ها هست که خدمات خود را در تابلو شرح می دهند.
logo-samandehi