سامانه مدارس

چگونه دامنه بخریم (نحوه خرید دامنه)

دامین چیست ؟

دامین نام اختصاصی می باشد که برای شناختن سایت های اینترنتی ( وب سایت ها ) به کار برده می شود که از سه بخش کلی تشکیل گردیده است :

■ بخش اول دامین www

بخش اول یک دامین یه معنای ماهیت دامین می باشد مثلا www مخفف World Wide Web می باشد .

■ بخش دوم عنوان دامین یا Domain Name

بخش دوم همان نام محصول و یا عنوان تجاری وب سایت می باشد که خود صاحب دامین در خصوص انتخاب نام آن تصمیم گیری می نماید .

■ بخش سوم پسوند و یا Top-Level Domain

بخش سوم که بیشتر ما با عنوان پسوند از آن یاد میکنیم به اصطلاح دامین سطح بالا TLD و یا  top level domain نام گذاری می شود . پسوند دامین یا TLD به معنای زمینه کاری و محل جغرافیایی یک وب سایت می باشد . در مجموع دو نوع TLD وجود دارد : CTLD یا Country Top-Level Domain که بیانگر محل جغرافیایی وب سایت می باشد مثلا  دامین هایی با پسوند ir بیانگر آن است که سایت در ایران می باشد !

GTLD یا Global Top-Level Domain در حقیقت به دامنه های جهانی اطلاق می گردد که این نوع دامین ها از دیگر دامین ها هزینه بیشتری دارد. دامین هایی با پسوند org , net , biz , info , com و … تمامی این ها جزء GTLD ها به شمار می آیند.

چگونه دامنه بخریم؟

برای انتخاب یک دامین مناسب بایستی از همان بررسی کنید که آیا دامین مورد نظر شما آزاد می باشد یا خیر. روشن است که شما قادر نیستید همان دامینی را تهیه کنید که فرد دیگری پیش از شما خریداری کرده است. معمولا شرکت هایی که خدمات دامین و سرور ارائه می دهندکه از یک نرم افزار آنلاین هم برخوردار می باشند که شما توسط آن می توانید دامین مورد نظرتان را بررسی نمایید تا مشاهده کنید که آیا کسی پیش از شما این دامین را خریداری نموده یا خیر. این نرم افزار آنلاین به شما قابلیت بررسی تمامی TLD های قابل خرید برای ایرانیان را می دهد . در صورتی که می خواهید دامین های جهانی را بررسی نمایید به آدرس whois.com مراجعه کنید و برای بررسی دامین های ایرانی به آدرس whois.nic.ir مراجعه فرمائید.

نحوه خرید دامنه

شرکت های فراوانی وجود دارد که خدمات دامین و سرور را ارائه میدهند. با یک search ساده هزاران سایت برای شما به نمایش در می آید ولی دقت داشته باشید فریب قیمت ها را نخورید ! احتیاط کنید از هر کسی دامین خریداری نکنید افراد شیاد در کمین شما هستند! برخی از سایتا به هیچ عنوان حتی وجود خارجی ندارند . دامین رو به نام خود ثبت می کنند و به شما هم اطلاع رسانی نمی کنند و در یک شرایط خوب موقعی که دامین شما برای مشتریانتان شناخته شد و معروف شد دامین رو از شما می گیرند و ناپدید می شوند! دامینی که قیمتش  پایین است شک برانگیز است!

مالکیت دامین 12ماهه می باشد  پس از یک سال شرکت با شما تماس میگیرد و از شما می پرسد آیا می خواهید دامینتان را تمدید کنید یا خیر. بیشتر شرکت ها تا 1 ماه پس از اتمام زمان اجاره دامین ،مالکیت دامین رو برای شما محفوظ می دارند تا شما مجال تمدید داشته باشید .

لیست انواع پسوند دامین های ایترنتی TLD به همراه معنی آنها

com : مخفف واژه commercial ودر لغت یعنی تجاری که بیشتر سایت های تجاری جهان با این TLD به ثبت می رسند.

net : مخفف واژه network به معنای شبکه .

org : مخفف واژه organization در لغت یعنی سازمان .

biz : مخفف واژه business در لغت یعنی تجارت .

info : مخفف واژه information در لغت یعنی اطلاعات .

co : مخفف واژه Colombia که اکثرا به عنوان مخفف Corporation از آن استفاده می تمایند!

ac : مخفف واژه academy در لغت یعنی موسسه آموزشی که برای موسسات آموزشی از آن استفاده می نمایند.

edu : مخفف واژه Education در لغت یعنی آموزش که برای ارگان های آموزشی مثل آموزش و پرورش استفاده میشود .

gov : مخفف واژه  Government در لغت یعنی دولت یا دولتی  که برای سایت های دولتی کشور ها استفاده میشود .

پسوند های دیگری هم وجود دارند که بیانگر مکان جغرافیایی وب سایت ها  می باشند  و نام محصول یا فعالیت آن ها تا حدی اجباریست مانند : us برای امریکا ، it برای ایتالیا ، ru روسیه ، asia آسیا ، dk دانمارک ، fr فرانسه ، eu اتحادیه اروپا ، uk انگلیس ، de آلمان ، cn چین ، il اسرائیل ، ca کانادا ، au استرالیا ، ae ایلات متحده عربی و … .


  • تلویزیون شهری دیجیتال پنل بهترین تلویزیون هایی می باشد که در شهر در محیط های مختلف کار گذاشته می شود.
  • رقص نور لیزری : نور لیزری رنگی با دو حالت چرخشی و گردون کاربرد دارد. به هر میزان که لنز رقص نور لیزری پیشرفته تر باشد رنگ لیزرها جذاب تر و زیباتر می شود. برخی رقص نورها را در حالت موزیکال، با صدای موزیک هماهنگ می شود. قابلیت تنظیم سرعت را دارا می باشند و همچنین می توان چرخش نور را آهسته و تند کرد.
  • دستگاه مه ساز : ذرات بسیار ریز آب (اندازه تقریبی آن بین 3 تا 20 میکرون) را با استفاده از نازل مه پاش تولید کرده و به صورت یکنواخت در محیط پخش می کند. این ذرات به علت ریز و سبک بودن زیاد در هوا معلق می شوند و سریعا در گرمای محیط تبخیر شده و فضا را خنک می کند؛ همچنین رطوبت داخل محیط را به طوری که سطح زمین خیس نشود، افزایش می دهد. دستگاه مه ساز می تواند این کار را انجام دهد.
  • تابلو led ثابت : تابلو ال ای دی ثابت  به دلیل ویژگی ها و امکانات منحصر به فرد خود در حال گسترش و جایگزین شدن به جای تابلوهای پرمصرف دیگر می باشد. درتابلو های ال ای دی ثابت یک کلمه و یا عکس به صورت چاپی نوشته خواهد شد و سپس اطراف آن با ال ای دی پوشانده می شود. در این تابلو ها با اعمال افکت و رقص نور بر روی ال ای دی های اطراف آن، به نمایش این تابلو جذابیت می هد.تابلو ال ای دی ثابت  معمولا در سردر مغازه ها و فروشگاه ها و … برای جلب توجه به کار می رود.
  • تابلو led : به علت ارزان بودن تابلو روان قرمز و همچنین رنگ آن که چشم را جذب می کند، از آن استقبال بیشتری می شود. نسل جديد اين تابلوها ، زاويه ديد 120 درجه دارند؛ يعني تابلوي شما از پهلو تا 120 درجه قابل مشاهده است وملزم نیستید فقط از رو به رو نگاه کنید. امروزه این تابلوها به عنوان ابزار اطلاع رسانی در اکثر مغازه ها و فروشگاه ها هست که خدمات خود را در تابلو شرح می دهند.
logo-samandehi